УСКОРО

НАША Е -  КЊИГА

Активности овогодишње кампање биће усмерене на подизање свести међу грађанима о онлајн сервисима, безбедности на Интернету, кодирању и ИКТ вештинама.

АСКА И ВУК

У оквиру редовних активности и сарадње са школама у Љигу, наставница ОШ "Сава Керковић" Данијела Николић Ђорђевић одржала је данас час ученицима шестог разреда.
Приповетка "АСКА И ВУК",  Иве Андића била је повод за разговор у Дечјој градској библиотеци, а окружење књига и надахнуто излагање дали су нову димензију у сусрету деце и књижевног дела.

Опширније: АСКА И ВУК

СЕЋАЊЕ НА ГОРДАНУ КОСАНОВИЋ

Тридесет година након смрти, библиотека у Љигу уприличила је вече сећања на Гордану Косановић, прерано преминулу глумицу, која је завичајно била везана за село Дићи у љишкој општини. Ово је наша традиција, јер библиотеке чувају књиге, али и сећање на значајне завичајне уметнике. Тим поводом је Радош Бајић  био гост љишке библиотеке- У свом дирљивом сећању је веома емотивно говорио о својој другарици Гордани Косановић, врсној глумици, која је за десетак блиставих година стекла име и у европским оквирима, као најбоља млада глумица. Заједно су играли у неколико позоришних представа, најпре у дипломској представи “Птичје купалиште” у Атељеу 212 , и у једном филму.

Љишка библиотека у свом завичајном фонду чува сећање на глумицу Гордану Косановић. Поседује фотографије глумице, неке и необјављиване, из породичних албума, публикацију коју је издало позориште у Милхајму после њене смрти, исечке из новина, на српском и немачком језику, видео материјал о глумици, који је послала њена сестра Милица Косановић из Солуна. Део фонда искоришћен је за видео презентацију лика и уметничког опуса трагичне хероине Гордане Косановић, како ју је назвао Радош Бајић.

Опширније: СЕЋАЊЕ НА ГОРДАНУ КОСАНОВИЋ

Нови језик - нови поглед на свет

Ученици Средње школе “Хиљаду триста каплара“ уприличили су у библиотеци друго по реду - Вече страних језика   . Нови језик је нови поглед на свет, мото је ове манифестације ученика свих разреда школе и свих смерова (гимназијалци, економски и туристички техничари, конобари и кувари, машинци). Професори страних језика Марко Цветковић, који предаје руски језик, Росана Хаџић француски, Биљана Миленковић немачки,Урош Ђурђевић енглески и Ана Миловановић предаје шпански језик, са својим ученицима приредили су вече за памћење.
Од Андрићевог уводног дела романа „На Дрини ћуприја“, на енглеском (Лазар Иконић), преко Аполинерових стихова који су савршено звучали на француском у извођењу Анастасије Гошњић („Мост Мирабо“), преко плеса  ча-ча-ча, насталог од комбинације плесова мамба и румба,  до Гетеових стихова, на немачком, које је говорила Славенка Ђурђић, текло је језичко вече.

Опширније: Нови језик - нови поглед на свет

"КАКО ЈА ХОЋУ"

На дан рођења Др.проф Слободана Ж. Марковића , обежава се имендан Дечје градске библиотеке у Љигу.

Вече "Сећање на професора" у љишкој библиотеци сабрало је велики  Број његових поштовалаца из Љига, али и Мионице, Лајковца, Лазаревца и Ваљева.

Надахнуто казивање о професору Марковићу директорке библиотеке, Славице Миливојевић био је увод у емитовање пригодног филма "Сећање на професора" у коме су о његовом карактеру, лику и делу топло говорили Александра Вранеђ, Јован Делић, Александар Јерков и Бошко Сувајџић. Потом је о професорово поетици "Како ја хоћу" приступа књижевности за децу и значају његовог антологијског делања на говорио Мирко С.Марковић,  коаутор његове последње књиге СРПСКЕ ПРИЧЕ ЗА ДЕЦУ.  Драмскеминијатуре и илустрације из књиге извели су драмски уметници из Београда: Александра Мансијевић и Срђан Илић.

Опширније: "КАКО ЈА ХОЋУ"

Шумадија АРТ

Песник и музичар из Аранђеловца, успешно се представио у љишкој библиотеци.
Маја Буквић говорила је о песмама Младена Цицовића, а Славенка Ђурђић казивала је његове стихове.
Саставни део програма била је изложба слика младе Љижанке Маријане Аруновић.
Свима хвала на дивној вечери! Хвала и Александру Ђукићу, који је предложио промоцију песничке збирке Младена Цицовића!